Europa

Węgry - szlakiem węgierskich win

2023-06-06 12:37:08 reklama@produkty-lokalne.pl

Węgry to znany na cały świat producent wina. Na półkach polskich sklepów spotykamy nazwy: Tokaj, Bycza krew, Szürkebarát i Kéknyelű - to są właśnie wyroby węgierskie. Atutem wyjazdu do Węgier, w poszukiwaniu najlepszych, tradycyjnych win jest to, że degustowanie ich możemy połączyć ze zwiedzaniem tego kraju- jego malowniczej stolicy oraz sprawdzeniem tego, jak produkcja win wygląda od podszewki. W takich miejscowościach jak Eger, możliwe jest wynajęcie lokalnego przewodnika, który zdradzi nam jak przebiega proces tworzenia win i oprowadzi po zakamarkach winnic. 

Szlakiem węgierskich win
Szlakiem węgierskich win

Dojazd na Węgry

Polskę z Węgrami dzieli ok. 500 kilometrów do przekroczenia granicy tego kraju. Swoim samochodem można dotrzeć jadąc przez Słowację lub Czechy oraz Słowację, w zależności od tego, skąd wyruszacie. 

Dojazd samochodem

Na wyprawę w celu zwiedzania kraju, wraz z poszukiwaniem i degustowaniem lokalnych win i odwiedzania winnic najlepiej zabrać ze sobą samochód. To będzie najwygodniejszy środek lokomocji z wielu powodów. Możecie zatrzymać się w każdym monecie, gdy Was coś zaciekawi, gdy zechcecie sfotografować malowniczy krajobraz, czy rozprostować nogi. To również jest jeden z najszybszych środków lokomocji.

Wyposażenie samochodu i przepisy drogowe

Jadąc w dalszą podróż pamiętajcie o sprawdzeniu stanu technicznego samochodu, o odpowiednim wyposażeniu: apteczka, linka holownicza, trójkąt, kamizelka odblaskowa. Ważne jest też dostosowanie się do przepisów drogowych obowiązujących w danym państwie. Na Węgrzech są one bardzo przestrzegane. Paszport lub dowód osobisty to dokumenty, o których powinniście pamiętać. Tak jak w Polsce- jadąc samochodem po terytorium Węgier, miejcie zapięte pasy, a drogą ekspresową nie jedźcie więcej niż 110 km/h, natomiast autostradą nie więcej niż 130 km/h. W terenie niezabudowanym maksymalna dozwolona prędkość to 90 km/h, a w zabudowanym jest to 50 km/h.

Winiety na Węgrzech

Jadąc do Węgier, trzeba wziąć pod uwagę zakup winiet. My polecamy zakupić je w formie online, na jednej ze stron WWW np. tej: winiety do Węgier. Kupując je w ten sposób macie pewność ich posiadania oraz tego, że nie spotkacie żadnych trudności i stresów po drodze związanych z tą czynnością. Ważne żeby odpowiednio dobrać kategorię winiet, do pojazdu, którym się wybieracie. W przypadku braku winiet lub wyboru złej kategorii może się zdarzyć, że dostaniemy mandat.

Winnice na Węgrzech

1.Winorośl Tokaj

Znajduje się ona na północy Węgier, w znanym na całą Europę regionie Tokaj, będącym producentem wina o tej samej nazwie. Region, o którym mowa wpisany jest na światową listę UNESCO.

2.Vinum Bonum

To winnica, która znajduje się w jednym z ważniejszych winiarskich regionów na Węgrzech. Specjalizuje się ona w wyrobie czerwonych win, a region w którym się znajduje zwany jest Villana. 

3.Egervin

To jedna z najstarszych i najbardziej znanych winiarnii w Egerze. Ma ponad 70 lat, a produkowane w niej wina są popularne na cały kraj i poza jego granicami. Ta winiarnia również specjalizuje się w wyrobach czerwonych win, które charakteryzują się mocnym aromatem. Winnica organizuje wycieczki, podczas których przewodnik oprowadza po niej i umożliwia degustacje różnych win.

4.Tornai Pinceszet

Winiarnia zajmująca bardzo dużą powierzchnię- około 50 hektarów, specjalizuje się ona w produkcji białych win. Winiarnia została założona w 1946 roku, więc jest to miejsce i produkcja z tradycją. Istnieje możliwość zakupu win na miejscu, zwiedzanie piwnic z przewodnikiem, gdzie wina są przetrzymywane i dojrzewają. Dla pełnoletnich zwiedzających możliwa także degustacja wyrobów.

5.Gere Tamás és Zsolt Pincészete

Winnica w regionie Villany zajmująca około 70 hektarów. Charakteryzuje się wytworem ekskluzywnych win z bardzo aromatycznym smakiem. Winiarnia również oferuje oprowadzanie po piwnicach oraz wzgórzach, gdzie rosną winogrona.

6.Tokaj-Hétszőlő

Ta winnica to kolejna ze znanego regionu Tokaj, słynącego z produkcji słodkich win. Jest to stosunkowo młoda winnica w porównaniu do innych - ma 26 lat. Produkowane są w niej wina bardzo wysokiej jakości.

7.Szepsy

To winnica z historią, która sięga do więcej niż stu lat. Winogrona, z których produkowane są wina, mają średnio po czterdzieści lat. Winnica Szepsy znajduje się w regionie Tokaj (w którym, jak zauważyliście najwięcej winnic), dzięki czemu klimat (długie jesienie, krótsza i nie tak ostra zima oraz gorące lata) ułatwia uprawę winogron, z których tworzone są wina. 

Podsumowanie

Na Węgrzech istnieje o wiele więcej winnic niż te, które wymieniliśmy. To region bogaty w szlaki dla smakoszy win. Każdy z Was znajdzie takie, które trafi w Wasze gusta. Zaletą wybrania się w celu degustacji win do Węgier jest fakt, że ten kraj oprócz miejsc z winnicami ma wiele miasteczek, które warto odwiedzić, a z pewnością nie możemy zapomnieć o jednej z najpiękniejszych stolic Europy - Budapeszcie! Zachęcamy do wybrania się na wycieczkę do Węgier samochodem, gdyż w ten sposób jesteście w stanie zobaczyć wszystko to, co zaplanowaliście, ale i to, co spontanicznie zechcecie odwiedzić. Pamiętajcie jedynie o przestrzeganiu przepisów, zasadach bezpieczeństwa oraz zakupie winiet. Dzięki temu Wasza wycieczka będzie owocna nie tylko w obfite pamiątki przywiezione z węgierskich winnic, ale i we wspaniałe doświadczenia!

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ