Polska

Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego apeluje do rolników o bezpieczne żniwa

2023-07-18 13:39:43 Bartosz Zalas - Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi/UMWW

Zbliża się czas intensywnych prac polowych. Żniwa to okres wieńczący trud, który rolnicy codziennie wkładają w uprawianie i pielęgnowanie ziemi. To okres wytężonej pracy i wysiłku, podczas którego dochodzi do wielu wypadków na skutek których osoby doznają różnych obrażeń, a nawet tracą życie.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

W tradycji wielkopolskiej wsi, żniwa są czasem intensywnych prac oraz wysiłku, które wynagradzają zebrane z pól plony. To właśnie w tym okresie dochodzi do licznych wypadków rolniczych, których skutkiem może być kalectwo czy nawet śmierć.

- Dlatego mając na uwadze zagrożenia występujące podczas prac polowych, zwracam się do Państwa o zachowanie rozwagi, a także o przestrzeganie wymogów bezpiecznej pracy. Stosowanie zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym pozwoli na ograniczenie niebezpiecznych, często zagrażających życiu sytuacji – mówi Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

To właśnie w tym szczególnym okresie w rolnictwie należy kierować się wiedzą, wyobraźnią i ostrożnością. Z tego też powodu tak ważne jest korzystanie z maszyn tylko w pełni sprawnych, które są w dobrym stanie technicznym.

Miesiące lipiec i sierpień to dla większości społeczeństwa czas urlopów, wypoczynku i wytchnienia od obowiązków życia codziennego.

- Jednak dla rolników to okres prac związanych ze żniwami, które stanowią zwieńczenie ciężkiej, całorocznej pracy jaką każdy rolnik musi wykonać aby zebrać dobry plon. Dlatego apeluję do Państwa o czujność, zrozumienie, wyrozumiałość i ostrożność – dodaje Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

W tym okresie szczególną uwagę należy zwrócić na czujność podczas włączania się do ruchu drogowego czy wykazać się wyrozumiałością podczas długotrwałego hałasu.

Pamiętać należy także o dzieciach, które w okresie żniw mają wakacje. Najmłodsi jako najbardziej bezbronni i najmniej doświadczeni często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw związanych z zabawą w gospodarstwie. Dlatego powinno zapewnić się dzieciom odpowiednią opiekę oraz bezpieczne miejsce zabaw, z dala od pracujących maszyn rolniczych.

Tegoroczne żniwa mogą być bezpieczne, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad ochrony zdrowia i bezpieczeństwa. Wykazanie się szczególną wiedzą, ostrożnością, rozsądkiem i czujnością pozwoli przynajmniej na ograniczenie liczby wypadków w tym szczególnym okresie dla rolników.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ