Miód

Wielki Dzień Pszczół na kaliskim Zawodziu! [Zdjęcia]

2021-08-09 09:18:58 redakcja@produkty-lokalne.pl

Jarmark pszczelarski, pokazy bartnictwa, pasieka edukacyjna czy prezentacja domku do apiterapii - te i wiele innych atrakcji czekało na kaliszan, turystów i wszystkich odwiedzających Rezerwat Archeologiczny Zawodzie w Kaliszu podczas Wielkiego Dnia Pszczół oraz Wielkopolskiego Śniadania z Miodem organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. 

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Wielkopolskie Śniadanie z Miodem rozpoczęło się w samo południe przy wspólnym stole, na którym nie zabrakło oczywiście miodowych przysmaków. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, wiceprezydent Kalisza Mateusz Podsadny, radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego – Jan Grzesiek, Andrzej Plichta, Joanna Król Trąbka; Damiana Nowak Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Szymon Wdowczyk Zastępca Dyrektora Departamentu, a także wójtowie, burmistrzowie, ich reprezentanci, dyrektorzy instytucji kulturalnych z powiatu kaliskiego, przedstawiciele związków pszczelarskich z terenu Wielkopolski. 

- 8 sierpnia to Wielki Dzień Pszczół. Cieszę się, że tego dnia możemy spotkać się podczas wydarzenia, które ma przybliżać to, jak ważne są pszczoły. Samorząd Województwa Wielkopolskiego od kilku lat bardzo aktywnie włączył się we wsparcie wielkopolskich pszczelarzy. Taka inicjatywa powstała w 2018 roku po tym jak rozmawialiśmy z prezesami związków pszczelarskich w Wielkopolsce o tym jak pomóc pszczelarzom. Żeby taki miód wyśmienity powstał, wymaga to sporo nakładów i pracy. Zapadła decyzja, że każdego roku będziemy przekazywać 2 mln zł jako wsparcie dla pszczelarzy – mówił Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. – Wsparcie to zaczęliśmy od zakupy więzy pszczelej i kontynuowaliśmy to przez dwa następne lata. W tym roku przeznaczyliśmy 2 mln zł na zakup ciasta pszczelego. Przez te 4 lata z budżetu Województwa Wielkopolskiego wydaliśmy 8 mln zł jako wsparcie dla pszczelarzy. Od 4 lata również wspieramy zakup sadzonek drzew miododajnych w Wielkopolsce. Na ten cel przeznaczyliśmy kilka mln zł.

Ciasto pszczele służy pszczołom jako pokarm w okresach kiedy owady nie pracują, bo plony nie nektarują. Ciasto zapewnia im przetrwanie.

- Na moim terenie znajduje się najstarsze pracujące nieprzerwanie koło pszczelarskie w Rawiczu. Koło pracuje już 170 lat. Tradycje nasz są wspaniałe. Wielkopolska dawały przykłady jak walczyć o wolność skutecznie. Mamy w historii pszczelarzy, którzy sprawili, że ul Wielkopolski jest powszechnie znany. Wsparcie Urzędu Marszałkowskiego jest czymś bezprecedensowym. Pieniądze, które trafiły na zakup wszystkich niezbędnych materiałów, będą owocowały – mówił Zbigniew Wach, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Lesznie.

W ramach wydarzenia na terenie Rezerwatu czekało wiele atrakcji m.in. jarmark pszczelarski, pokazy bartnictwa, pasieka edukacyjna czy prezentacja domku do apiterapii. Osoby zwiedzające mogły także odwiedzić stoiska z produktami pszczelarskimi oraz skosztować miodowych przysmaków. Koła Gospodyń Wiejskich jak KGW Czekanów, Wtórek, Rusko, Sobótka, Kołątajew, Lewków zaprezentowały swoje wyroby, swojskie jadło oraz nalewki. Nie zabrakło naturalnych kosmetyków, rękodzieła, wyśmienitych miodów z różnych regionów. Swoje stoisko miała również Straż Miejska, Nadleśnictwo Kalisz, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, pasieki, Regionalny Związek Pszczelarski Północnej Wielkopolski z Chodzieży, Wielkopolski Związek Pszczelarski. 

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ