Europa

Zieleń rządzi światem. Irlandia świętuje dzień świętego Patryka

2023-03-17 11:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Dziś rządzi zieleń. Dzień świętego Patryka, patrona Irlandii obchodzony jest na całym świecie. Jedni celebrują ze względu na pochodzenie, inni z zamiłowania do celtyckiej historii a pozostali, każdy powód jest dobry by spędzić kilka miłych chwil ze znajomymi i to w otoczeniu przyjaznego dla zmysłów koloru. Charakterystycznego dla Irlandii, która nazywana jest zieloną wyspą. W dniu patrona kraju zieleń zalewa ulice, wystawy sklepów, restauracje i puby. Dominuje też w strojach. W wielu miejscach można zobaczyć też trzylistna kończynę, na której to święty Patryk miał wytłumaczyć pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat Trójcy Świętej.

fot. Ambasada Irlandii w Polsce
fot. Ambasada Irlandii w Polsce

Wesołe święto, któremu towarzyszą parady, festyny oraz spotkania przy szklance zielonego piwa (chociaż to ponoć wynalazek Irlandczyków, którzy wyemigrowali do USA) i obowiązkowym „dzbanem Patryka”, czyli szklanką whiskey. Związane jest to z legendą o patronie wyspy. Przyszły święty wiedząc, że jedna z szynkarek oszukuje klientów nalewając im zbyt mało trunku powiedział kobiecie, że za takie postępowanie jej karczmę nawiedzą potwory. Jak łatwo się domyślić oszustwa zaprzestała, a dzięki temu Irlandczycy 17 marca wznoszą toast odpowiednią ilością tego alkoholu.

Legend i podań związanych ze świętym Patrykiem jest sporo. Według nich przyszłemu patronowi wyspy we śnie objawił się nakaz szerzenia chrześcijaństwa wśród Irlandczyków. Według innej miał oczyścić kraj z gadów i płazów. Siłę do pozbycia się dręczących stworzeń zyskał na Croagh Patrick, która jest celem pielgrzymek wiernych.

https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/03-17a.php3

Święto jest tak popularne na całym świecie, że podobnie jak w samej Irlandii obchody organizowane są w miejscach, gdzie mieszka sporo potomków migrantów z tego kraju, ale też wielbicieli kultury celtyckiej. Sporo wydarzeń inicjują też ambasady Irlandii, także ta w Polsce. W tym roku oczywiście będą to spotkania on-line.

https://www.dfa.ie/pl/ambasada-irlandii/polska/aktualnosci/archiwum/dzie-w-patryka-w-polsce-2021.html

Tego też dnia charakterystyczne dla wielu krajów budynki, obiekty i miejsca podświetlane są na zielono. Podobnie będzie w tym roku również w naszym kraju.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ