Polska

2 mln na zakup węzy pszczelej w Wielkopolsce

2023-06-12 12:54:32 Bartosz Zalas - Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi/UMWW

Sektor pszczelarski otrzymał kolejne wsparcie Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Podpisana została umowa w ramach edycji „Programu poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej”. Wsparcie, które trafi do wielkopolskich pasiek to 2 mln zł.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Po raz kolejny na terenie Województwa Wielkopolskiego zrealizowany zostanie samorządowy „Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej”. Pszczelarze prowadzący pasieki na terenie wielkopolski otrzymają nową spełniającą parametry węzę. Węza to używany w pszczelarstwie szablon z wytłoczonymi kształtami komórek plastra pszczelego umieszczany w ramce, którą umieszcza się wewnątrz ula. Realizacja tego programu ma ogromne znaczenie dla poprawy zdrowotności oraz produktywności rodzin pszczelich.

- Jako Samorząd Województwa Wielkopolskiego możemy wspierać pszczelarzy w sposób bardzo wymierny i konkretny. Łącznie z tegorocznymi środkami już 12 milionów złotych przeznaczyliśmy na inwestowanie w wielkopolskie pasieki. Realizacja programu wpływa na dobrostan pszczół, co powoduje zwiększenie zapylenia zwiększając tym samym plony w rolnictwie i sadownictwie. Ponadto ważnym działaniem z perspektywy środowiska i pszczelarstwa w naszym województwie jest przekazywanie środków jednostkom samorządu z Wielkopolski na zakup sadzonek drzew miododajnych. Dzięki temu już kilkadziesiąt tysięcy drzew miododajnych zostało zasadzonych. Wielkopolska, co potwierdzają sami pszczelarze jest w Polsce prekursorem w zakresie wspierania tej branży. – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Stosowana umowa na realizację zadania została podpisana pomiędzy Województwem Wielkopolskim a Regionalnym Związkiem Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży reprezentującym także związki pszczelarskie z Konina, Kalisza, Leszna i Poznania. Realizacja tego zadania ma ogromne znaczenie dla ekosystemów roślinnych i poprawy warunków środowiskowych na obszarze Wielkopolski. W ciągu trzech edycji programu (2018, 2019 i 2020) zakupiono i rozdystrybuowano ponad 130 ton plastrów węzy o wartości 6 mln zł, a z pomocy co roku skorzystało ponad 4600 wielkopolskich pszczelarzy. Natomiast w latach 2021 i 2022 w ramach zakupu i dystrybucji pokarmów pszczelich, ponad 887 ton trafiło do przeszło 307 tys. pni pszczelich na terenie Wielkopolski. Ponadto w tym czasie w regionie udało się zasadzić kilkadziesiąt tysięcy drzew miododajnych. Program ten cieszy się stałym zainteresowaniem ze strony lokalnych samorządów, przeznaczone środki na ten cel są w całości wykorzystywane.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ