Polska

8. urodziny Targu Pietruszkowego

2021-07-01 10:30:00 Targ Pietruszkowy

29 czerwca 2013 r. na Rynku Podgórskim odbył się pierwszy Targ Pietruszkowy w Podgórzu.

fot. Targ Pietruszkowy
fot. Targ Pietruszkowy

Kiedy świętujemy?

Już w najbliższą sobotę 3.07.2021 r. zapraszamy na nasze urodziny. Spotykamy się na Placu Niepodległości i budynku KS Korona. Zapraszamy między innymi na wirowanie miodu i II edycję Slow Chef Festiwalu. Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na stronie
https://targpietruszkowy.pl/8-urodziny-pietruszki/. Gwarantujemy, że będzie smacznie i lokalnie.


Co to jest Targ Pietruszkowy?

Targ opiera się na trzech zasadach: lokalnie, naturalnie i bezpośrednio. Łączymy klientów z lokalnymi rolnikami. Żywność pochodzi z gospodarstw oddalonych nie więcej niż 150 kilometrów od Krakowa. Produkty sprzedawane są bezpośrednio przez wytwórców – rolników i hodowców, którzy osobiście odpowiadają za ich jakość. Posiadają certyfikaty ekologiczne lub deklarują, że nie stosują w uprawie i hodowli środków niedozwolonych w rolnictwie ekologicznym. Klienci mają okazję poznać rolników i hodowców osobiście i dopytać o interesujące ich sprawy. Na targu można kupić głównie warzywa i owoce. Są także sery, chleby, miody, mięsa, wędliny i ryby, pierogi, a czasem nawet rośliny do samodzielnej uprawy. W zimie nie można znaleźć na Targu świeżych borówek, a oscypki pojawiają się wtedy, kiedy pojawia się owcze mleko - wszystkie produkty są sezonowe.

Jako jedyni w Polsce możemy się pochwalić tytułem Targu Ziemi nadawanego przez Slow Food International.

Co jeśli nie możesz przyjść osobiście?

Od każdej reguły musi pojawić się wyjątek. Na Targu jest nim delikatne nagięcie jednej z trzech z podstawowych zasad – bezpośredniości. Dzieje się tak z korzyścią dla klienta: za pomocą strony www.paczkapietruszkowa.pl można zamówić produkty od części targowych wystawców. Klient nie ma wtedy, co prawda, bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcą/hodowcą, ale ma możliwość otrzymania potrzebnych produktów bez wychodzenia z domu – kurier dowozi zamówioną paczkę pod wskazany adres.

Nie tylko zakupy.

Targ nie tylko żywi, ale także uczy. Dla wystawców i chętnych organizowane są warsztaty i szkolenia. W poprzednich latach były m. in. warsztaty z tworzenia woskowijek, domków dla pszczół samotnic, a także sadzenie roślin miododajnych przy ul. Dworcowej. Została wydana również broszura o roli dzikich zapylaczy. Zorganizowaliśmy akcję szycia woreczków na warzywa z firanek uzbieranych od krakowian, gotowaliśmy z produktów targowych na warsztatach, podróżowaliśmy do naszych wystawców, aby jeszcze lepiej poznać produkty, które trafiają do nas na stół.

Kilka słów o historii targu.

Od dłuższego czasu członkowie Stowarzyszenia PODGORZE.PL chcieli ożywić Rynek Podgórski. Za czasów Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza na wspomnianym rynku kwitł handel i usługi. Po II wojnie światowej ta funkcja zanikła. I tak narodził się pomysł na renesans handlu na Rynku Podgórskim, zrealizowany dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia PODGORZE.PL, Dzięki ich inicjatywie udało się ożywić Dzielnicę, a nowa forma handlu przybrała postać Targu Pietruszkowego. Dzięki Szwajcarsko-Polskiemu programowi współpracy pierwsze dwa sezony działania targu finansowane były z funduszy Swiss Contribution.

Po kilku latach funkcjonowania targu Stowarzyszenie PODGORZE.PL powołało Fundację Targ Pietruszkowy, która przejęła jego organizację. Początkowo Targ odbywał się tylko w sezonie letnim w soboty na Rynku Podgórskim. Z czasem znalazł nowe miejsce: plac Niepodległości i podziemia budynku KS „Korona”. Stał się też przedsięwzięciem całorocznym, a dodatkowo czynny jest także w środy.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ