Polska

Brodacze ze Sławatycz na niematerialnej liście dziedzictwa kulturowego. Tak w nadbużańskiej miejscowości żegna się stary rok.

2021-12-20 14:45:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Obrzęd pożegnania starego roku i witania nowego przez Brodaczy ze Sławatycz w woj. lubelskim został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Przebierańcy mają długoletnią tradycję i są ważnym elementem życia mieszkańców.

źródło: UG w Sławatyczach
źródło: UG w Sławatyczach
Brodaczami są dzieci i dorośli. Pierwsi na ulicach miejscowości kolędują tuż po Bożym Narodzeniu. Na 2-3 dni przed Nowym Rokiem ulicami Sławatycz zaczynają paradować dorośli.
 
Nazwa brodacze wzięła się od długich bród, które mają przebierańcy. Zarost symbolizuje długie życie.
 
- Twarz brodacza okryta była pomarszczoną maską ze skóry oraz długą brodą i wąsami. Usta i otwory na oczy oblamowane były czerwonym materiałem. Na głowie brodacza znajdował się wysoki kapelusz ok. 80 cm ozdobiony kolorowymi kwiatami z bibuły i bardzo długimi wstążkami. Okrycie wierzchnie stanowił długi kożuch barani, odwrócony futrem na zewnątrz. Garb i długi kij w ręku były oznakami starości, wielkiego wysiłku, jaki trzeba było znieść w ustępującym roku. Ręce i nogi owinięte były słomą podwiązane powrósłami - przeczytać na stronie gminy Sławatycze.

Stroje mieszkańcy przygotowują już w adwencie.
Minister Kultury zdecydował, że obrzęd Brodaczy ze Sławatycz zostanie wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Poinformował o tym na swoim fb Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, który był współautorem wniosku.
 
W ubiegłym roku Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych trafił do krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ