Polska

Dziewanna i Perun wkraczają na scenę słowiańskiego kalendarza. W gromniczne święto ognia proszono o urodzaj.

2023-02-02 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Gromnica, to pierwsze w roku kalendarzowym święto poświęcone Perunowi. Było momentem proszenia o urodzaj i ochronę przed gromami zesłanymi przez słowiańskiego boga władającego ogniem. Równocześnie czczono Dziewannę, panią zbliżającej się wiosny.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
Słowiańskie święto ognia zmieniło się w Matki Boskiej Gromnicznej. Dzień wyznaczał środek zimy. Kilkudniowe celebrowanie zbliżającej się wiosny i obrzędy, które miały dać dobry w plony rok stało się karnawałem.
 
Perun - bóg ognia i urodzaju. Od jego łaski zależą plony i bezpieczeństwo. Stąd w żywym języku polskim powiedzenia z Perunem w roli głównej mają zabarwienie magiczne dowodzi w "Mitologi Słowian" Aleksander Gieysztor.
 
"... Mieści się w tym bowiem idea nie tylko zjawiska atmosferycznego, ale i jego zdemonizowanego sprawcy".
 
W gromniczną modlono się o do Peruna o nadejście wiosny. I wyrozumiałość w zsyłaniu gromów na ziemię, która niebawem zacznie rodzić plony. Rozpalano świecę gromniczną, która miała chronić przed uderzeniem pioruna i dać urodzaj - nazwa świecy i wiara w jej ochronną moc pozostały także wśród katolików. Z pierwszym perunicznym świętem na scenę słowiańskiego świata wchodziła Dziewanna. Łagodna bogini wiosny, łowów, roślinności, lecznictwa zastępowała posępną i złowrogą Marzannę.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ