Lokalność

Gołdapskie Stowarzyszenie Pszczelarzy – ponad 3 tysiące pszczelich rodzin

2016-01-13 08:30:00 Jakub Chojak

Gołdapskie Stowarzyszenie Pszczelarzy zostało zarejestrowane w 2003 roku. Niekorzystna sytuacja pszczelarza hobbisty oraz zbliżające się wówczas wstąpienie kraju do Unii Europejskiej wymogło na pszczelarzu, Andrzeju Murzynie, organizację własnego stowarzyszenia. Dziś dba ono o wysoką jakość wyrobów i dobre imię lokalnych pszczelarzy.

Dzięki naszym pasiekom utrzymujemy specyficzny mikroklimat powiatu gołdapskiego, gdzie mamy do czynienia z najczystszym powietrzem w Polsce oraz nieskażoną fauną i florą, co ma wpływ na wspaniałe warunki mieszkaniowe jak i turystyczne – podkreśla Andrzej Murzyn, prezes zarządu Gołdapskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy.

Działalność Stowarzyszenia to troska o wysoką jakość wyrobów i dobre imię pszczelarzy. Priorytetem GSP jest wszechstronne działanie w zakresie pszczelarstwa, czuwanie nad prawidłowym jego rozwojem i reprezentowaniem pszczelarzy, prowadzenie działalności kulturalnej i oświatowej, inicjowanie współpracy wszystkich zainteresowanych w identyfikowaniu i rozwiązywanie ciągle zmieniających się potrzeb społeczności lokalnej.

Członkowie stowarzyszenia prowadzą szkolenia, spotkania tematyczne, kluby dyskusyjne i warsztaty dla pszczelarzy. – Niezwykle ważnym aspektem naszej działalności jest prowadzenie działań edukacyjnych wśród dzieci i młodzieży, jak również osób dorosłych. GSP dysponuje pracownią, która jest miejscem prowadzenia ciekawych zajęć przyrodniczych dla dzieci i młodzieży. Poprzez zajęcia popularyzujemy wiedzę na temat znaczenia pszczół w środowisku, zwracamy uwagę na piękno przyrody oraz konieczność ochrony środowiska naturalnego przed degradacją – dodaje Andrzej Murzyn.

Stowarzyszenie zrzesza 83 pszczelarzy z województwa warmińsko-mazurskiego, wśród których około 30% stanowią młodzi pszczelarze. – Posiadamy ponad 3000 rodzin pszczelich – z dumą mówi prezes Stowarzyszenia i kontynuuje: – W okresie rocznym jesteśmy w stanie zaoferować około 50 000 kg, w zależności od pożytków istniejących w danym roku, różnego gatunku miodów.

Na terenie powiatu występują następujące rodzaje miodów: mniszkowy, rzepakowy, wielokwiatowy, malinowy, lipowy, wrzosowy, gryczany i miód nektarowo-spadziowy. Jak podkreślają członkowie spółdzielni, wszystko jest jednak uzależnione od warunków pogodowych. Są takie sezony w których nie występuje np. miód mniszkowy tylko wielokwiatowy. Z miodów poszczególni pszczelarze produkują nalewki na bazie miodu, spirytusu, owoców oraz ziół.

Niektórzy pszczelarze posiadają swoje pasieki w enklawach przyrodniczych takich jak Puszcza Romincka. Przy odpowiedniej organizacji można zaoferować Miód z Puszczy Rominckiej lub z podnóża Góry Tatarskiej.

Pyłek kwiatowy jest kolejnym produktem pochodzącym od pszczół, które zbierają go z kwitnących roślin. Posiada działanie antybakteryjne, anty-anemiczne, regenerujące, obniża poziom cukru we krwi, ogranicza proces miażdżycy, podnosi kondycję, wzmaga odporność organizmu, polepsza zdolność myślenia i koncentracji. Pyłek zawiera grupy związków chemicznych takich jak: witaminy (B,B1,B12,A,C,E,P,PP, kwas pantotenowy i foliowy), białka, tłuszcze, węglowodany oraz sole mineralne. Pyłek można dodawać do twarogów, napojów owocowych i warzywnych oraz spożywać z czystą wodą w odpowiedni sposób, aby był jak najlepiej przyswajalny przez organizm.

Kolejnym produktem jest pierzga czyli przetworzony pyłek kwiatowy przez pszczoły i składowany w komórkach plastra. Można go dodawać np. do miodu. Działa wielokierunkowo wzmacnia organizm i przywraca jego prawidłowe funkcjonowanie. Wspomaga leczenie wielu chorób.

Propolis potocznie zwany kitem pszczelim jest według obecnych badań nazywany przez niektórych naukowców antybiotykiem XXI wieku. Z propolisu wytwarzamy nalewki i maści lecznicze.

- Mamy przygotowaną ścieżkę edukacyjno–turystyczną po powiecie gołdapskim pod nazwą „Pszczelarstwo – od tradycji do współczesności”. U wytypowanych pszczelarzy są rozstawione tablice informacyjne o naszym stowarzyszeniu, jak i historii bartnictwa. W pasiekach znajdują się szklane ule, w których można podglądać pracę pszczół i różne rodzaje uli od tradycyjnych do tych nowoczesnych. Jesteśmy w stanie zorganizować i przeprowadzić wirowanie miodu oraz oglądanie ula od wewnątrz i pracę w pasiece. Posiadamy salę dydaktyczną, w której możemy przeprowadzić szkolenia pokazujące życie, obyczaje i znaczenie pszczół w środowisku człowieka – kończy Andrzej Murzyn.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ