Polska

Kierunek Śląsk. Szlak Zabytków Techniki.

2023-06-04 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Ponad 20 miejscowości, a w nich ponad 40 miejsc wartych zobaczenia. Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego reklamuje się jako najbardziej interesująca trasa turystyki industrialnej w Polsce.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Szlak umożliwia poznanie najciekawszych turystycznie, historycznie i architektonicznie obiektów przemysłowych województwa śląskiego. Wyruszając w trasę można odwiedzić miejsca związane z górnictwem - kopalnie, sztolnie, osiedla; hutnictwem - Muzeum Cynku - Walcownia w Katowicach; energetyką; kolejnictwem - kolejka wąskotorowa w Rudach, Muzeum Historii Kolei w Częstochowie; łącznością - Radiostacja Gliwice; włókiennictwem; ceramiką - Oddział Odlewnictwa Artystycznego Gliwice; wodą - Zabytkowa Stacja Wodociągowa Zawada w Karchowicach, Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach; przemysłem spożywczym - Muzeum Chleba, Szkoła i Ciekawostek w Radzionkowie, Stary Młyn w Żarkach, browary.

https://zabytkitechniki.pl/staticcontent/27320 

Dwa obiekty znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO - Sztolnia Czarnego Pstrąga i Zabytkowa Kopalnia Srebra obie w Tarnowskich Górach. Odwiedzając miejscowość Czerwonka - Leszczyny można obejrzeć familioki, a w Katowicach słynne osiedle Nikiszowice. Szlak to muzea w nieczynnych fabrykach lub obok nadal działających zakładów pracy. Niektóre stworzyły oddzielne ekspozycje, inne umożliwiają poznanie od podszewki specyfiki swojej branży. Część to tradycyjne wystawy lub multimedialne prezentacje, a nawet laboratoria pozwalające na eksperymenty. Przed wyprawą na Szlak Zabytków Techniki warto zajrzeć na jego profil na facebooku.

https://www.facebook.com/SzlakZabytkowTechniki 

Funpage przybliża każdy z 42 obiektów, ale też zdradza ciekawostki związane z branżami zlokalizowanymi na szlaku.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ