Polska

Misterium Męki Pańskiej

2021-04-02 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Każdy może poczuć dramat człowieka podążającego na miejsce kaźni – Misteria Męki Pańskiej to opowieść o męce i śmierci Jezusa. Pasje swoimi korzeniami sięgają XV wieku kiedy w całej Europie zaczęto budować kalwarie symbolizujące miejsce ukrzyżowania Chrystusa. Pierwszą polską i przyciągającą w każdy Wielki Piątek wiernych z całego kraju jest kalwaria Zebrzydowska, ale misteria odbywają się w wielu miastach i wsiach, często są to monumentalne inscenizacje, które w tym roku będzie można obejrzeć w internecie.

fot. redakcja@produkty-loklane.pl
fot. redakcja@produkty-loklane.pl

W czasie misterium wierni wraz z aktorami, najczęściej amatorami przebywają całą symboliczna trasą jaką Jezus pokonał od domu Piłata na Golgotę, gdzie został ukrzyżowany. W trakcie spektaklu osoba wcielająca się w Chrystusa niesie Krzyż, dostaje razy od strażników, spotyka też przyjaciół bolejących nad losem skazanego na śmierć Mesjasza. Wielu uczestników wyjątkowo metafizycznie przezywa każdą ze stacji oraz samo ukrzyżowanie na Calvarii (łacińska nazwa Golgoty).

Współczesne Kalwarie zaczęto budować w XV wieku. każda z nich jest miejscem pielgrzymek a oblężenie przeżywają w Wielkim Tygodniu poprzedzającym najważniejsze święta w kalendarzu liturgicznym chrześcijan. Najbardziej znanym miejscem wspomnienia Męki Pańskiej w Polsce jest Kalwaria Zebrzydowska, która celebracje jerozolimskich wydarzeń rozpoczyna w Niedzielę Palmową.

http://kalwaria.eu/aktualnosc/odpust-wielkiego-tygodnia-oraz-chwalebne-misterium-meki-panskiej-2021

Tegoroczne Misterium Męski Pańskiej będzie skromniejsze i odbędzie się w świątyni przy udziale nielicznych wiernych. Pozostali mogą samotnie przechadzać się w modlitwie dróżkami kalwaryjskimi i oddawać modlitwie przy kolejnych stacjach Drogi Krzyżowej. Podobnie zostały zorganizowane pasje w innych polskich kalwariach. Odwołano także misteria odbywające się na ulicach wielu polskich miast. W tym równie popularne Misterium na poznańskiej Cytadeli. W zamian wierni mogą obejrzeć specjalnie przygotowany na te okoliczność film.

https://misterium.eu/

Same misteria swój początek mają w XII wieku. Najsłynniejsze odbywają się w Sewilli. W trakcie pochodu na wielkich platformach wystawiane są sceny Męki pańskiej. Obok aktorów grają też drewniane figury, które mają nawet po kilkaset lat.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ