Polska

Nie wyrzucaj! Wykorzystaj!

2021-09-29 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Czerstwy chleb? - zrób grzankę. Wczorajsza sałatka? zrób zapiekankę, dodaj do zupy lub sosu, a owoce zapiecz jako deser lub podsmaż, będzie konfitura albo zamroź. Większość jedzenia można poddać łatwej obróbce. Tak by wykorzystać każdy okruszek. Niestety o tej prostej zasadzie zapominamy i wyrzucamy do śmietnika. Cierpią nasze portfele, cierpi środowisko. A zasady są proste, kupuj mniej, przyrządzaj mniejsze porcje, a jeśli coś zostanie pomyśl jak produkt lub danie przerobić.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Marnowanie żywności to jeden z największych problemów krajów rozwiniętych. Część wyprodukowanego pożywienia w ogóle nie trafia na nasze stoły. Statystyki pokazują, że każdego roku w Polsce wyrzucamy około 10 milionów ton pożywienia. W Międzynarodowym Dniu Walki z Marnowaniem Jedzenia warto przypomnieć sobie proste zasady, które stosowały nasze babcie w swojej tradycyjnej kuchni. Wszystko można wykorzystać.

https://produkty-lokalne.pl/odrobina-fantazji-i-nic-sie-nie-zmarnuje-ksiazka-kucharska-dla-tych-ktorzy-kupuja-za-duzo-ale-nie-chca-wyrzucac-jedzenia,725

Dlatego najważniejsze jest planowanie zakupów. Mniej w koszyku, to mniej produktów, które się przeterminują. Najczęściej wyrzucamy pieczywo, warzywa i owoce oraz przetwory mleczne. W ten sposób tracimy około 3 tysięcy złotych rocznie. Spore obciążenie dla portfela. I dla środowiska.

https://www.horecatrends.pl/trendy/119/29_wrzesnia_obchodzimy_miedzynarodowy_dzien_walki_z_marnowaniem_jedzenia,5579.html 

Z drugiej strony 2 miliony osób żyje w skrajnym ubóstwie. Najczęściej to podopieczni różnego rodzaju organizacji, które też badają zachowania konsumentów. Z raportu dla Federacji Banków Żywności wynika, że w ostatnim roku sporo z nas zmieniło nawyki żywieniowe.

https://bankizywnosci.pl/wp-content/uploads/2020/10/Pandemia_Badania_McCormick_FPBZ_2020.pdf 

W październiku obchodzimy Światowy Dzień Żywności

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ