Polska

Noc Kupały - czas zabawy i miłości. Długiej najkrótszej nocy w roku.

2022-06-21 11:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Plecenie wianków i puszczanie ich na wodę, palenie ognisk i szukanie kwiatu paproci od razu przywodzą na myśl Noc Kupały. Żadne inne słowiańskie obyczaje nie są tak dobrze znane jak te sobótkowe. Najkrótsza noc w roku to także dobra zabawa i współcześnie wydarzenia jej towarzyszące mają sprawić, że lato zaczniemy w wyśmienitych humorach.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
W tym roku astronomiczne lato zacznie się tego samego dnia co kalendarzowe. Dokładnie o godz. 11:30 kiedy Słońce będzie górować nad Zwrotnikiem Raka.  W najdłuższym dniu w roku Słońce wzejdzie o 4:28, a zajdzie o 21:09. Dzień potrwa 16 godzin i 45 minut - w centrum Polski. Każdego kolejnego będzie krótszy o kilka minut. Lato zakończy się 23 września do godz. 3:04.
 
Najkrótsza noc w roku - jak każdy moment przełomowy moment w kalendarzu, była przez Słowian celebrowana w wyjątkowy sposób. Przede wszystkim nie wolno było spać i spędzać jej samotnie. Wraz z zachodem Słońca urządzano zabawy. Ponieważ Noc Kupały była poświęcona żywiołom ognia i wody dlatego spotkania odbywały się w pobliżu rzek, nad brzegiem których palono ogniska. - W ten jeden wieczór wszystko było dozwolone. Panny i kawalerowie bez obecności przyzwoitek mogli ze sobą rozmawiać, wesoło się bawić, tańczyć, a także wybrać się do lasu na wspólne poszukiwanie kwiatu paproci - pisze w "Pamiętniku Szeptuchy" Katarzyna Berenika Miszczuk. 
 
Często takie pary tworzyły się właśnie tej nocy. Jednym ze zwyczajów było puszczanie na wodę przez panny samodzielnie uplecionych wianków. Wyłowienie jej przez kawalera było kluczem do serca właścicielki. Tej nocy dziewczęta też wróżyły sobie miłosną przyszłość. 
 
Zdrowie i oczyszczenie zapewniało przeskoczenie przez ognisko oraz kąpiel w rzece lub jeziorze. Zabezpieczeniem przed zamieszkującymi głębiny demonami był piołun. Ten wiązano w pasie. Był też jedną z roślin wplataną do wianka oraz dodawaną do ognisk. 

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ