Polska

Noc magii. Noc spotkań czarownic

2021-04-30 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Przełom kwietnia i maja rozbudzała wyobraźnię. Noc granicząca między miesiącami należała do czarownic, które spotykały się na sabacie. Najważniejszy odbywał się na górze Brocken w górach Harzu. Polskie czarownice zlatywały na Łysą Górę w świętokrzyskim i dolnośląskiej Ślęży. Święto kobiet podejrzewanych o możliwość kontaktu z mocami weszło na stałe do światowej kultury, a jego motywy można spotkać w legendach i sztuce. Obecnie Noc Walpurgii jest okazją do pikników i plenerowych spektakli.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Szczególnie hucznych w krajach skandynawskich i germańskich. Chociaż pewne obrządki nawiązujące do nocy czarownic można spotkać też w niektórych regionach Francji i Czech. Także świętokrzyskie szczyci się legendami o dawnych zlotach na Łysej Górze. Niebawem zabierzemy Was tam na wycieczkę.

https://parklegend.pl/czarownice-swietokrzyskie/

Przełom kwietniowej i majowej nocy według ludów germańskich należał do sił nadprzyrodzonych. Świat odwiedzały duchy i mary, a czarownice zwiększały swoją aktywność. Każda, która mogła stawiała się na górze Brocken uznawana za miejsce niezwykłe i pełne magii. Zapewne przez występowanie w tym miejscu widma brockenu, które sprawia, że widzimy własny cień na chmurze. Często w otoczeniu aureoli.

https://www.karkonosze.pl/widmo-brockenu

Sabatowi w niemieckim Harzu któremu przewodziła bogini śmierci Hel.

Sama nazwa Nocy Walpurgii wiąże się z angielską mniszką z Devon, która pomagała świętemu Bonifacemu chrystianizować ludy Germańskiego. Żyjącą w VIII wieku misjonarkę kanonizowano 1 maja, czyli w dzień, o którego świcie przypada koniec sławetnych w całej Europie sabatów.

Miejsce, obrzędów i świętą połączył Johannes Prätorius w swojej książce wydanej w 1668 roku. W masowej wyobraźni utrwalił Johann Wolfgang Goethe w Fauście.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ