Polska

Ostatnie tchnienie zimy. Tegoroczni Zimni Ogrodnicy i Zimna Zośka bez przymrozków

2021-05-12 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Tegoroczni zimni ogrodnicy i zamykająca okres majowych przymrozków zimna Zośka raczej spadków temperatur nie przyniosą. Chociaż połowa miesiąca, kiedy w kalendarzu wspominani są Pankracy, Serwacy, Bonifacy i wymieniona już Zofia zawsze spędzał rolnikom sen z powiek. Wszystko przez ostatnie tchnienie zimy, która między 12 a 15 maja lubi przypomnieć o sobie chwilowymi spadkami temperatury.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Zimni Ogrodnicy i Zimna Zośka to zjawisko meteorologiczne wywołane zmianą cyrkulacji powietrza nad naszą częścią kontynentu. Kiedy zaczyna słabnąć utrzymujący się przez dłuższy czas wyż baryczny jego miejsce zajmuje niż. Wraz z nim nad Środkową i Wschodnią Europę płynie zimne powietrze z północy.

Badania meteorologów potwierdzają ludowe obserwacje. Ostatnie tchnienie zimy, jak można nazwać okres czterech dni w środku maja, które przynosiły ochłodzenie a miejscami nawet przymrozki znane są od wieków i dla uprawiających rolę zawsze były trudnym czasem. Idący z północy front mroził kwitnące już drzewa i kiełkujące warzywa. Często rolnicy chronili swoje plony rozpalając na polach i w sadach ogniska. Ustawiali też bale z wodą wierząc, że ta przyciągnie mróz i ocali roślinność.

Zimny powiew z północy był na tyle regularny, że pojawiające się w połowie maja przymrozki zaczęto określać mianem Zimnych Ogrodników i Zimnej Zośki lub czasami Izydora, których wspomnienie przypada w okresie od 12 do 15 maja.

A kim są święci, którzy przynoszą strapienie osobom zajmującym się rolą?

Święty Pankracy najstarszy z całej trójki. Urodził się w 290 roku we Frygii. Został wychowany w wierze chrześcijańskiej. Kiedy był nastolatkiem razem z wujem, który sprawował nad nim opiekę po śmierci rodziców trafił do Rzymu. Dzięki odziedziczonemu majątkowi pomagał skazanym za wiarę współwiercom za co został skazany na śmierć 12 maja 304 roku. Jego ciało cesarz Dioklecjan kazał rzucić na pożarcie psom przed czym uratowała je jedna z chrześcijanek. Męczennik został pochowany w rzymskich katakumbach. Opiekuje się młoda roślinnością i kwiatami.

Święty Serwacy – wspominany przez kościół katolicki 13 maja to biskup leżącego na terenie dzisiejszej Belgii i najstarszego w tym kraju miasta Tongeren. Jest m.in. patronem uprawiających winorośle i urodzaju, miał też chronić przed przymrozkami. W sposób szczególny głosił kult Matki Boskiej, dla której zbudował w dwa kościoły. Jedne w swoim biskupstwie a drugi w Maastricht, gdzie miał umrzeć 13 maja 384 roku.

Święty Bonifacy – wspominany w kościele katolickim 14 maja urodził się w Rzymie. Wstrząśnięty prześladowaniami chrześcijan, którego był świadkiem w Tarsie, przyjął ich wiarę a za głoszenie jej dogmatów w 305 r. został skazany na śmierć. Najpierw był publicznie torturowany a później ścięty mieczem i utopiony w smole. Został złożony w rzymskiej świątyni. Relikwie św. Bonifacego spoczywają w warszawskim kościele obserwantów. W Polsce znalazły się w XVII wieku. Zostały podarowane przez Innocentego XI marszałkowi Stanisławowi Herakliuszowi Lubomirskiemu, który postanowił wybudować mauzoleum świętemu patronującemu kawalerom i nawrócony.

Całość zamykają Zimna Zośka i Izydor zwany Oraczem.

Święta Zofia – wspominana 15 maja jak święty Bonifacy mieszkała w Rzymie. Cesarz Hadrian chciał zmusić wdowę wychowująca trzy córki do oddania hołdu bogini Dianie. Kiedy kobieta odmówiła Wiara, Nadzieja i Miłość zostały poddane torturą a obserwująca wszystko matka miała dodawać im otuchy by wytrwały w wierze. Postawa kobiety wzbudziła podziw więc darowano jej życie, ale święta zmarła z rozpaczy za córkami. Opiekuje się ziemiopłodami i roślinami w czasie przymrozków.

Święty Izydor urodził się w 1080 roku w Madrycie. Dzieciństwo i młodość spędził na wsi, gdzie pracował jako parobek. Ponoć sporo czasu poświęcał modlitwie a prace na czas miał wykonywać za niego anioł. Kiedy dorósł wrócił do miasta i razem z żoną pomagał ubogim, chociaż sam był biedny. Jest patronem rolników, ale też diecezji kieleckiej, Saragossy i Madryty, gdzie się urodził i gdzie do dziś urządza się festyny na jego cześć.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ