Żywność

Palma - symbol życia

2023-04-02 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Zwyczaj święcenia palm przypomina wjazd Jezusa do Jerozolimy i rozpoczyna Wielki Tydzień w kościele katolickim. Jednak sama zielona wiązka ozdobiona kolorowymi kwiatami i wstążkami swój początek ma w wierzeniach Słowian, którzy także o tej porze roku w rozkwitających gałązkach widzieli symbol odradzającego się życia.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Wierzba dla Słowian miała wyjątkowe, i co ciekawe podwójne znaczenie. Jest pierwszym kwitnącym drzewem, które rośnie na każdym terenie więc była utożsamiana z życiem i płodnością. Z drugiej strony była materiałem, z którego czarownice plotły miotły.

Wracając do świętego postrzegania wierzbowych witek to już przed pojawieniem się chrześcijaństwa wiele europejskich ludów kultywowało zwyczaj czczenia drzew, któremu przypisywano magiczne właściwości. Według wierzeń zamieszkiwały w nim duchy opiekujące się człowiekiem i jego dobytkiem, wierzba była też symbolem płodności. U ludzi, ale też zwierząt i płodności ziemi.

Takie patrzenie na wierzbę wkradło się w obchody niedzieli palmowej, której głównym elementem jest święcenie palemek. W tradycji chrześcijańskiej to przypomnienie wjazdu Jezusa do Jerozolimy. W święceniu palm jest wiele naleciałości zaczerpniętych z obrzędów naszych przodków, którzy wierząc, że wierzba ma magiczne moce próbowali przejąć jej siły.

Poświęcone kotki, jak bywają nazywane wierzbowe gałązki, jedzono z nadzieją na ochronę przed chorobami. Szczególnie gardła. Chroniły też zwierzęta i dawały im zdolność rozmarzania. Zwyczajem było też smaganie się witkami i składanie życzeń. W ten sposób miało się przejmować zawarte w palemkach siły witalne, dziewczętom miało to dodać urody, a chłopcom odwagi. Bardzo ważnym ceremoniałem było wbijanie w pole krzyży splecionych z poświęconych gałęzi lub rzucanie pod orkę wierzbowych kotków. Dzięki temu plon miał być urodzajny.

https://visitmalopolska.pl/-/malopolskie-palmy-wielkanocne

Bardzo ważne było pamiętanie, zresztą ten zwyczaj nadal jest kultywowany, by kilka gałązek zostawić w domu. Trzymano je w obrazach z wizerunkiem Matki Boskiej lub tuż pod strzechą. Strzegły przed duchami, burzami i wichurami.

http://www.mazowieckiszlaktradycji.com/poi-lista/konkurs-palma-kurpiowska-w-lysych/?Print=1

Tyle związków między mocą słowiańskich wierzbowych witek a chrześcijańskich palm uplecionych z gałęzi tego drzewa. Towarzyszą mu inne wiecznie zielone rośliny, najczęściej bukszpan, cis, czy borówka a do tego kolorowe kwiaty robione z bibuły lub suszone, a do tego barwne wstążki. W niektórych regionach kraju istnieje zwyczaj wyplatania palm, które ze sobą konkurują w różnego rodzaju konkursach, a te przyciągają w Niedzielę Palmową turystów chcących zobaczyć te misterne dzieła.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ