Żywność

Paprykarz Szczeciński – kultowy smak PRL-u

2020-12-01 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Legenda – tak jednym słowem można określić naszego bohatera. Każdy przynajmniej raz o nim słyszał, a w jego rodzinnym mieście postawiono mu nawet pomnik! Paprykarz Szczeciński, bo o nim mowa, to coś więcej niż lokalny przysmak. To symbol, dla którego 1 grudnia jest wyjątkowo ważnym dniem.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Kto z nas nie słyszał o Paprykarzu Szczecińskim? Nazywany „kawiorem dla ubogich” stał się hitem PRL-u, który przetrwał Okrągły Stół i cieszy nas swoim smakiem do dziś.

Historia tego przysmaku sięga lat 60. XX wieku kiedy to polskie rybołówstwo dalekomorskie miało swój złoty okres. Wtedy to w jednym z afrykańskich portów rybacy skosztowali lokalnego przysmaku o nazwie „czop-czop”, który składał się z ryby, ryżu i bardzo ostrej przyprawy. Według strony paprykarzszczeciński.info wymyślenie przysmaku, wzorowanego na afrykańskim, zawdzięcza się Wojciechowi Jakackiemu, który z pomysłem zawitał do szczecińskiej firmy GRYF - W Polsce Jakacki zapytał dziewczyny z laboratorium, czy nie podjęłyby się wyprodukowania czegoś podobnego do puszki. No i po wielu próbach udało się – czytamy na stronie - Poza mięsem z różnych gatunków afrykańskich ryb w paprykarzu szczecińskim - tym pierwszym, oryginalnym, była pulpa pomidorowa sprowadzana z Bułgarii, Węgier i Rumunii, ostra afrykańska papryczka pima, warzywa i przyprawy. Recepturę na oryginalny paprykarz szczeciński spisał w 1968 r. Bogusław Borysowicz, według której paprykarz szczeciński zawierał 40 % ryby – czytamy dalej.

Ten smak pokochały miliony. Paprykarz był eksportowany na cały świat, a podróbkę naszego „skarbu” produkowano nawet w Kolumbii. Co ciekawe 1 grudnia 1968 roku produkt otrzymał prestiżowy znak jakości Q.

Z czasem polscy rybacy tracili wpływy w Afryce, a Paprykarz tracił na popularności, ale nigdy nie zniknął. Przetrwał najgorszy okres. Wraz z powrotem mody na PRL powróciła moda na inspirowaną afrykańskim daniem konserwę.

Oprócz wspomnianego wcześniej znaku jakości Q przysmak szczeciński otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. I miejsce w kategorii produkty mieszane podczas Regionalnego Finału Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” w 2008 roku, czy Godło Teraz Polska.

Paprykarz jest niewątpliwie symbolem Szczecina, dlatego doczekał on się nawet swjego pomnika. Instalacja będąca wiernym odwzorowaniem słynnej puszki stanęła przy Placu Gryfitów na szczecińskiej Łasztowni.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ