Polska

Paryski przysmak. Brązowy, twardy afrodyzjak

2021-10-20 13:02:50 redakcja@produkty-lokalne.pl

„Najlepsze kasztany są na placu Pigalle” a „Zuzanna lubi je tylko jesienią” – kultowy dialog ze „Stawki większej niż życie” sporo ma w sobie prawdy. Właśnie zaczęła się pora na kasztany. Czy najlepiej smakują w Paryżu? Okazji by się przekonać nie mieliśmy, ale za to często jadamy kupowane w czasie świątecznych jarmarków w Polsce, gdzie też są oferowane. Oczywiście kasztany można przyrządzić też samemu.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Kasztany można upiec w piekarniku. W takiej formie są popularne we Francji i Włoszech. Najczęściej można je kupić od ulicznych sprzedawców stojących na ulicach miast. Wyposażeni w małe wózkowe piecyki na miejscu przyrządzają smakołyk. W takiej formie spotykane są także w Polsce. Najczęściej na jarmarkach świątecznych organizowanych przed Bożym Narodzeniem.

Kasztany można upiec też w domu. Jesienią i zima można je kupić w większości marketów oraz sklepów ze zdrową żywnością. Najpierw trzeba je naciąć – pod wpływem ciepła nienacięta skorupa będzie pękać, a później włożyć do nagrzanego do 200 stopni piekarnika. Powinny w nim spędzić ok. 20 minut. Twarde owoce możemy też uprażyć na patelni pod przykryciem. Wystarczy 10 minut. Gotowanie zajmuje ok. kwadransa. Kiedy już będą gotowe obieramy ze skorupy i błony.

W Niemczech popularna jest zupa z kasztanów jadalnych, a Węgrzy z przetartej masy robią krem. Włosi mąkę z kasztanów gotują w mleku i wodzie i używają do polenty.

Kasztany wykorzystywane są do nadziewania pieczeni, a nawet jako zamiennik kawy. Sprawdzają się jako dodatek do wypieków – wspomniana pasta oraz mąka i do zagęszczania potraw.

Miłośnicy kulinarnych różnorodności powinni wiedzieć, że kasztany to nie tylko smak. Mają też sporo właściwości.

Mąka ze zmielonych kasztanów jadalnych może znaleźć się w diecie osób z nietolerancją glutenu. Sprawdza się także u chorych na celiakię. Chociaż podobnie jak orzechy mogą wywoływać alergię.

Ugotowane bez dodatków i zjedzone na czczo kasztany zalecała św. Hildegarda. Benedyktyńska uzdrowicielka uważała, że w takiej formie wspomaga problemy z koncentracją i wzmacnia pamięć oraz łagodzi bóle głowy.

Kasztany jadalne zaliczane są do afrodyzjaków. Popularny jest napój, który przygotowuje się z gotowanych kasztanów. Najpierw owoce moczy się w białym winie, a później gotuje z dodatkiem ziaren sosny, cynamonu, cukru oraz orzechów.

Wyjątkowo apetycznie brzmi przepis na deser Mont Blanc, który także ma wspomagać zakochanych.

- puree - krem z mielonych kasztanów

- kremówka

- ser mascarpone

- cukier puder

- koniak

- orzechy

- bakalie

- skórki kandyzowane

- miód

Masę kasztanową mieszamy z koniakiem oraz ulubionymi dodatkami. Wkładamy do lodówki żeby się schłodził.

Śmietanę ubijamy, dodajemy cukier puder i ser. Mieszamy i też schładzamy.

Masę wkładamy do pucharków, możemy ich dno wysypać bezami, całość dekorujemy śmietaną i polewamy odrobiną miodu.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ