Polska

Poszukiwana wybranka serca. Magiczna moc Andrzejek

2021-11-29 17:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Wosk, buty, obierki od jabłek - w wigilię imienin Andrzeja to podstawowe atrybuty każdej panny marzącej o mężu. Dlaczego wróżymy tego dnia? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma, ale andrzejkowe zabawy przepowiadające przyszłego wybranka serca mocno zakorzeniły się w popkulturze.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
Dlaczego w wigilię św. Andrzeja kobiety czekające na miłość próbują magicznych sztuczek, by dowiedzieć się, czy w najbliższym roku spotkają wybranka serca? Święty jest symbolem wierności Bogu, ale też patronem małżeństw więc może tutaj tkwi odpowiedź. 
 
Obecnie Andrzejki to dobra zabawa w gronie przyjaciółek. Można wróżyć w domu lub skorzystać z propozycji klubów, które na noc z 29 na 30 listopada przygotowują dodatkowe atrakcje związane z przepowiadaniem miłosnej przyszłości. 
 
Kiedyś takie matrymonialne wróżby traktowano bardziej poważnie. Towarzyszyły temu rytuały, które miały zapewnić klarowność i prawdziwość wróżb. 
 
Najpopularniejszą wróżba jest lanie wosku przez klucz. W cieniu zastygłej formy kobiety szukają odpowiedzi jak będzie wyglądać wybranek serca, lub czym się zajmuje, albo w jaki sposób go poznają. Inną wróżbą jest ustawianie na przemian butów z jednego końca pomieszczenia do drugiego. Kobieta, której but jako pierwszy wyjdzie za prób jako pierwsza powinna opuścić rodzinny dom w towarzystwie ukochanego. Można też przygotować serce z męskimi imionami i przekuwać je szpilką. Imię, które przebijemy będzie nosić nasz wybranek. Pierwszą literę imienia można też wywróżyć ze skórki od jabłka. Owoc trzeba obrać tak by nie przerwać skórki, którą rzucamy za siebie. W ułożeniu obierek trzeba wypatrzeć litery.
 
Można też skorzystać z pomocy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu 
 
 
Panowie także mają szansę odkryć kim będzie wybranka jego serca. Temu służą Katarzynki. 
 

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ