Polska

Spichlerz ze słoniem, zamek z wystawą biżuterii i polski dworek, a wokół ogród i Jezioro Gosławskie. Muzeum Okręgowe w Koninie

2023-01-15 11:18:24 redakcja@produkty-lokalne.pl

Konin kojarzy się z kopalnią więc w muzeum jest ekspozycja poświęcona "soli" tej ziemi. W zlokalizowanym nad brzegiem jeziora obiekcie jest też miejsce na kilka innych stałych i czasowych wystaw o historii miasta, jego mieszkańcach oraz przyrodzie.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
W odbudowanym zamku

Muzeum zlokalizowano w odbudowanym w latach 1978 – 1986 XV wiecznym zamku, wzniesionym przez biskupa poznańskiego Andrzeja Łaskarzyca. W głównym obiekcie kilka sal poświęconych jest polskiemu malarstwu przełomu XIX i XX wieku. Wśród zgromadzonych dzieł można obejrzeć m.in. obraz St. I. Witkiewicza, Jacka Malczewskiego, czy Jana Matejki.

Część pomieszczeń przeznaczono na ekspozycję zatytułowaną "Pradzieje Ziemi Konińskiej", na której prezentowane są początki osadnictwa na terenach obecnego miasta i jego okolic, wykopaliska - biżuteria, naczynia do pochówków i broń przybliżają sposób życia, wierzenia i pracy dawnych mieszkańców. "Konin przez wieki" pokazuje powstanie miasta w czasach nowożytnych. Bogaty zbiór zdjęć, dokumentów i pamiątek przybliża mieszkańców, ich codzienne zajęcia oraz sposób obchodzenia świąt i ważne wydarzenia z przeszłości oraz zmiany w samej przestrzeni miasta. Tutaj można zobaczyć makietę Konina z początku XVII stulecia i porównać z obecnym miastem.

Duża część wystawy przypomina społeczność żydowską. Przez kilka wieków wyznawcy judaizmu stanowili prawie połowę mieszkańców Konina tworząc silną gminę, która miała swoją dzielnicę, kultywowała własne tradycje i miała spory wpływ na rozwój miasta.

Inna stałe wystawy przybliża historię oświetlenia. Można na niej zobaczyć kilkadziesiąt lamp olejnych, naftowych, gazowych i elektrycznych oraz świeczników.

Bogaty zbiór biżuterii pozwala prześledzić zmiany stylu na przestrzeni XIX i XX wieku, zachwycać się kunsztem jubilerski oraz poznać cechy charakterystyczne klasycyzmu, romantyzm, realizm, secesji i art déco. Ozdoby uzupełniają makiety ze strojami i tablice informacyjne. Ekspozycja złożona z blisko 200 ozdób jest jedyną w Polsce stałą wystawą biżuterii.

Zrekonstruowany dwór

Wytyczone w ogrodzie w stylu romantycznym ścieżki doprowadzą do dworu odtworzonego na wzór budowli w Ruszkowie pod Kołem. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zlecił jego inwentaryzację. Stare zapiski pozwoliły na urządzenie wnętrza zgodnie z pierwowzorem. W kolejnych pokojach można zobaczyć meble i bibeloty datowanymi od XVIII do końca XIX w.  Pokoju guwernantki przeznaczono na pamiątki po konińskiej pisarce, społeczniczce i honorowej obywatelce miasta Zofii Urbanowskiej.

Stara chata i wiatrak

Przechodząc przez muzealny ogród można poznać rosnące w nich drzewa i przyjrzeć się ekosystemowi i zawędrować do skansenu, w którym umieszczono pięć drewnianych budynków z rejonu konińskiego - chałupa z Kopojna, w której prezentowany jest wystrój wiejskiej chaty, jej umeblowanie oraz przedmioty codziennego użytku, a okazjonalnie wystawy czasowe, np. świąteczne; stodoła z Czepowa Dolnego, gm. Uniejów ze sprzętem rolniczym; dwa "koźlaki" oraz kuźnia. Wszystko otoczone jest typowym wiejskim ogrodem.

Ekspozycja plenerowa to także skansen maszyn i urządzeń górniczych. Historia wydobycia węgla i jego wpływu na Konin prezentowana jest w spichlerzu. W budynku można przyjrzeć się znaleziskom paleontologicznym. Główną atrakcją jest niemal kompletny - najlepiej zachowany szkielet słonia leśnego wykopany w konińskiej kopalni.  

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ