Polska

Ukraiński cmentarz w Szczypiornie. Największa taka nekropolia wojskowa w Polsce.

2022-11-03 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Cmentarz powstał w czasie pierwszej wojny światowej. Początkowo Niemcy chowali w nich zmarłych w szczypiornickim obozie żołnierzy różnych narodowości, dopiero po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej stał się miejscem pochówku internowanych pod Kaliszem członków Ukraińskiej Republiki Ludowej.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Żołnierze przejęli pieczę nad niemieckim cmentarzem obozowym i dbali o groby towarzyszy broni. Ich staraniem w 1923 r. odsłonięto pomnik bojowników o niepodległość Ukrainy. Społeczność zaczęła też zbiórkę pieniędzy, która umożliwiła Centralnemu Komitetowi Ukraińskiemu w RP wykup gruntu nekropolii i przekształcenie go w cmentarz wojskowy. Składki wystarczyły na postawienie ogrodzenia i betonowych krzyży z tryzubami na grobach.

Najgorszym momentem dla cmentarza były lata PRL kiedy społeczność ukraińska oficjalnie nie mogła istnieć. Wtedy miejsce pochówku żołnierzy URL popadło w całkowitą ruinę. Większość nagrobków zdewastowano, a to co cenne rozgrabiono.

W latach 90-tych XX w., staraniem Zarząd Związku Ukraińców w Polsce i przy finansowym wsparciu miasta oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nekropolię uporządkowano. Nagrobki przeszły prace renowacyjne, odtworzono ogrodzenie. Powstała droga dojazdowa, parking i oświetlenie oraz nasadzono zieleń.

Obecnie Szczypiorno to dzielnica Kalisza. Nekropolia zlokalizowana jest między DK25 na trasie Kalisz - Ostrów Wielkopolski i ul. Wrocławską przy ul. 29 Pułku Piechoty.

Z danych z 1922 r. na cmentarzu było pochowanych ok. 1200 osób - 197 Ukraińców, 45 Anglików, 47 Włochów, 11 Rosjan i 7 legionistów polskich, których prochy przeniesiono do kaplicy grobowej Żuczkowskich na cmentarzu Miejskim w Kaliszu. Między 1922-1923 spoczęło w Szczypiornie około 500 żołnierzy ukraińskich, a kolejnych 40 w czasie II wojny światowej. Wynika z tego, że to największy w Polsce ukraińskiego cmentarz wojskowy.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ