Polska

Warmińsko-Mazurskie w promocji

2011-11-07 14:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z 16 województw Polski, położonym w północno-wschodniej jego części. Powstało w 1999 roku w wyniku regionalizacji kraju i objęło tereny dawnego województwa olsztyńskiego oraz części województw elbląskiego i suwalskiego, fragmenty toruńskiego, ciechanowskiego i ostrołęckiego.

Województwo zajmuje 24 tys. km2, co stanowi ponad siedem procent powierzchni kraju. Czwarte pod względem wielkości, składa się z historycznych krain Warmii, Mazur, części Powiśla i części Żuław Wiślanych. Warmia i Mazury to przede wszystkim przyroda: piękne lasy i zapierające dech w piersiach jeziora. Dzikie zwierzęta, pola i łąki. Mazury właściwe utożsamiane są z Krainą Wielkich Jezior Mazurskich, czyli Krainą Tysiąca Jezior. Są to tereny doskonałe do uprawiania sportów wodnych.

W województwie do dyspozycji turystów oddane są liczne hotele, ośrodki agroturystyczne łączone ze stadninami koni, kwatery prywatne pola namiotowe. Podczas licznych targów turystycznych region jest mocno promowany przez pracowników Urzędu Miejskiego. – Mamy foldery dotyczące atrakcji Warmii i Mazur, spływów rzeką, produktów lokalnych i turystycznych, mamy broszurkę o przyrodzie i agroturystyce. Chwalimy się zamkami i łodziami, na których można spać, czyli houseboat – chwaliła Anna Krawczyńska z Warmińsko-Mazurskiej Organizacji Turystycznej.

Największymi miastami województwa są Olsztyn, Elbląg i Ełk. Olsztyn funkcjonuje jako obecnie jako główny ośrodek przemysłu spożywczego, oponiarskiego, drzewnego i turystyki. Na obszarze województwa wyznaczono aż 14 Obszarów Specjalnej Ochrony Ptaków oraz 41 Obszarów Mający Znaczenie dla Wspólnoty. Znajduje się tu też ponad dwa i pół tysiąca pomników przyrody.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ