Polska

Wielkanocne cudowne źródełko. Wieś, w której święta trwają cały rok

2021-04-04 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Byliśmy w Wiośnie, dziś wędrujemy do Wielkanocy. Niewielka wieś w województwie małopolskim przyciąga nazwą i cudownym źródełkiem, które według legendy ma uzdrawiającą moc. I chociaż miejscowość jest niewielka to ma bogatą historię. W przeszłości była ważnym ośrodkiem reformatorskim.

street view
street view

Zwolennicy Lutra i Kalwina w Wielkanocy pojawili się w okresie reformacji, a w XVI wieku mocno wpłynęli na rozwój wsi. Mieli własny zbór, drukarnię, szpital, szkołę oraz młyn. Obecny istniejący we wsi został wybudowany na początku XX wieku i jest jednym z punktów Szlaku Młynów Doliny Szreniawy stworzonym w gminie Gołcza.

http://www.golcza.pl/index.php/turystyka

Chociaż przedstawiciele reformacji mieli wpływ na rozwój Wielkanocy to w czasie Potopu Szwedzkiego ich zbór dwukrotnie został podpalony. Według przekazów przyczynili się do tego lokalni mieszkańcy, którzy według legendy za kare utonęli w bagnach. Protestanci zniknęli w XVIII wieku, a o ich bytności świadczy jedynie przydrożny krzyż.

Woda jest ważnym elementem dla tej wsi. Oprócz Szreniawy do Wielkanocy przyciąga też cudowne źródełko. Legenda głosi, że kąpiel w lodowatej wodzie uzdrowiła śmiertelnie chore dziecko. Obmycie się w źródełku i napicie wody zapewnia powrót do zdrowia i chroni przed chorobami. I najmocniej działa w Wielki Piątek przed świtem dlatego tego właśnie dnia Wielkanoc odwiedza spora ilość wierzących w moc wybijającego ze skał źródła.

Tablica umieszczona obok informuje, że najpierw trzeba obmyć ręce, potem oczy a na końcu twarz „Mówi się, że twarz trzeba przemywać dla zdrowia, a oczy żeby dostrzec prawdę” można dowiedzieć się przed skorzystaniem z cudownej wody.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ