Polska

Wielkie czytanie Kolberga – lista przebojów z okazji dwóch rocznic

2021-03-01 12:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Niezwykła lista „przebojów” powstała z okazji urodzin ojca polskich etnografów i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Wielkie Czytanie Kolberga to akcja dla miłośników i propagatorów kultury i tradycji polskiej wsi. Finał połączyła klamra czasowa – data powołania PTL i data urodzin Oskara Kolberga, wybitnego badacza.

źródło: screen/YouTube/Polskie Towarzystwo Ludoznawcze
źródło: screen/YouTube/Polskie Towarzystwo Ludoznawcze

Obie daty – nie okrągłe i nie jubileuszowe, ale ważne dla wszystkich miłośników polskiej ludowości zainspirowały do Wielkiego Czytania Kolberga. Zadaniem uczestników było nagranie, krótkiego filmu z czytania wybranego fragmentu autorstwa badacza. I wysłanie do Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. W ten sposób powstała składająca się ze 126 wątków, niezwykła lista.

Dlaczego 126? Tyle lat obchodzi w tym roku Polskie Towarzystwo Ludoznawcze. Założono je we Lwowie 9 lutego 1895 roku. Pierwszym prezesem został równie znany i nieoceniony w swej pracy prof. dr Antoni Kalina. Tego też dnia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kultury.  

https://ptl.info.pl/o-ptl/historia

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze powstało już po śmierci Oskara Kolberga, ale bazując na  ogromnym dorobku Urodzonego w Przysusze w powiecie opoczyńskim 22 lutego 1814 roku.  Wybitny i niestrudzony badacz polskiej kultury ludowej. Jemu zawdzięczamy ocalenie od zapomnienia tekstów, zwyczajów, tradycji, podań i legend, pieśni i języka jakim się posługiwali jej mieszkańcy. Latami przekazywane z ust do ust zebrał w swoich dziełach i przekazał kolejnym pokoleniom.

http://www.oskarkolberg.pl/pl-PL/Page/59

Filmy, które powstały z okazji Wielkiego Czytania Kolberga Polskie Towarzystwo Ludoznawcze emitowało na swoim kanale na YouTube.pl między 9 a 22 lutego 2021 roku, czyli od dnia swoich urodzin do dnia urodzin ojca etnografów.

Podobną akcję zorganizowało Muzeum Wsi radomskiej, które od lat organizuje szereg wydarzeń związanych z Oskarem Kolbergiem. W tym roku ze względu na pandemię zaprosiło do wirtualnego poznawania dorobku badacza w ramach „Poczytaj Oskarowi Kolbergowi”.

https://www.muzeum-radom.pl/wydarzenia/final-akcji-przeczytaj-oskarowi-kolberga/2762?fbclid=IwAR08-FP9l1VNemLxxnM_fKdMYatD-YpX9Co11dDn9fPNQSTud1L77oNdN80

Oskar Kolberg zmarł 3 czerwca 1890 roku. Został pochowany na Cmentarzu Rakowieckim.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ